سفر به سرعت باد، سریع سیر ترین قطارهای دنیا را بشناسید

تصور کنید مسیر تهران به مشهد را با قطار در زمانی معادل 2 تا 3 ساعت بپیمایید، گرچه  قطارهایی مانند قطار پنج ستاره نور می توانند این مسیر را در حدود 5 ساعت و با حداگثر سرعت 200 کیلیومتر در ساعت بپیمایند اما این شرایط هم اکنون در زیرساخت ریلی کشور مهیا نیست اما در سایر نقاط دنیا این شرایط متفاوت است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید امروزه سفر در اروپا با قطار سریع تر از هواپیما است و یا ژاپن در حال توسعه یک قطار سریع سیر برای المپیک زمستانی بعدی می باشد که قرار است در سال 2020 افتتاح شود. ممکن است شما هنوز سفر با این قطارها را تجربه نکرده باشید اما باید بدانید که تعداد زیادی قطار در دنیا وجود دارد که می تواندبه مسافرت شما سرعتی معادله گلوله بدهد. در اینجا لیستی از ده قطار سریع سیر فعال در خطوط ریلی را داریم که می توانید با آنها و مشخصات شان آشنا شوید، با ما همراه باشید.

 

قطار شانگهای مگلو – سریع ترین قطار دنیا (Shanghai Maglev)

اگر همچنان نظرتان در مورد کالاهای ساخت کشور چین مثبت نیست و یا حتی فکر می کنید که سریع ترین قطار این لیست جدیدترین و گرانترین آن نیز می باشد، باید خدمتتان عرض کنیم که سخت در اشتباهید!

قطار شانگهای مگلو بیش از 15 سال است که به عنوان سریع ترین قطار دنیا شناخته می شود، این قطار چینی که ساخت آن از سال 2001 آغاز و از سال 2004 فعالیتش را در مسیر فرودگاه بین المللی شانگهای پودانگ به ایستگاه متروی لانگ یانگ آغاز کرده است می تواند مسیر 30 کیلومتری فرودگاه تا ایستگاه مترو را در حدود 7 دقیقه و با حداکثر سرعت 430 کیلومتر در ساعت بپیماید. پیشرانه این قطار از نیروی الکترومغناطیسی بهره می برد و نحوه حرکت آن براساس شناور  بودن در فضا با فاصله کم از سطح ریل می باشد، تکنولوژی که باعث می شود اصطحکاک قطار با سطح ریل به صفر برسد. جالب است بدانید قیمت بلیط این قطار در مسیر ذکر شده تنها 8 دلار به ازای هر نفر است.

 

قطار فوکسینگ هائو – بازهم چینی ها برنده شدند (Fuxing Hao)

رتبه دوم این لیست باز هم به چشم بادامی ها رسید، فوکسینگ هائو به معنی "جوان سازی " نام دومین قطار سریع سیر جهان و چین به شمار می رود، این قطار که دو دستگاه از آن در حال خدمت رسانی در شلوغ ترین کشور دنیا می باشند با نام های مستعار "دلفین آبی" و "ققنوس طلایی" کمتر از 5 ساعت وقت دارند تا 556 مسافر را بین ایستگاه های پکن جنوبی و شانگهای جابه جا کنند. این قطارها با سرعت 400 کیلومتری خود می توانند مسیر 10 ساعته بین این دو کلان شهر در کشور چین را به صورت همزمان و موازی به کمتر از 5 ساعت برسانند.

 

قطار شینکانسن – سریع، از سرزمین آفتاب (Shinkansen  H5 & E5)

ژاپنی ها در حالی امسال پنجاه و پنجمین سالگرد سفر با  قطارهای سریع سیر را جشن گرفتند، که در سال 1964 میلادی تنواستند با ساخت قطار سریع سیر "هیکاری"  زمان سفر بین دو شهر توکیو و اوزاکا را از 7 ساعت به چیزی حدود 4 ساعت کاهش دهند و خود را به عنوان یکی از پیشتازان این صنعت در جهان مطرح کنند، ادعایی که امروز قطار " شینکانسن" با سرعتی معادل 360 کیلومتر در ساعت به خوبی آن را اثبات می کند.   قطارهای H5 و E5 شینکاسن در مسیرهای Tohoku و Hokkaido به عنوان دوتا از جدیدترین قطارهای سریع سیر ژاپن از سال 2016 تاکنون وظیفه جابه جایی مسافرین در دورترین مسیرهای این کشور را برعهده گرفتند.

 

قطار فرچیاروسا – سریع ترین قطار اروپا (The Italo and Frecciarossa)

بلاخره به اروپا می رویم جایی که ایتالیا توانست رتبه چهارم این رقابت را با اختلاف کمی نسبت ژاپن به دست آورد، "فرچیاروسا" به معنی "فلش یا تیر قرمز" با سرعت سرسام آور 354 کیلومتر درساعت می تواند مسافران را در کمتر از سه ساعت از میلان به فلورانس یا رم منتقل کند. این قطار که اولین بار در سال 2015 در نمایشگاه Expo  میلان معرفی شد برای حرکت در سرعت های بالا طراحی و توسعه داده شده است و به عنوان یک قطار دوست دار محیط زیست، 100% مواد به کار رفته در ساخت آن قابل بازیافت است.

 

قطار رنفه اوه – ماتادور وارد می شود (Renfe AVE)

نوبتی هم باشد، نوبت اسپانیاست، گرچه قطار رنفه اوه با سرعتی معادل 354 کیلومتر در ساعت توسط زیمنس ساخته شده است؛ اما بهره برداری از آن توسط اسپانیایی ها می تواند قدم بزرگی در توسعه صنعت قطارهای سریع سیر به شمار رود، این قطار که به دلیل ظاهرش به اردک ملقب است در بیش از 3 هزار کیلومتر از مسیرهای ریلی کشور اسپانیا خدمات رسانی می کند و به عنوان مثال می تواند فاصله 620 کیلومتری شهر بارسلون و رئال را در زمانی کمتر از سه ساعت طی کند و یا حتی می توانید از طریق آن در کمتر از شش ساعت از بارسلون به پاریس سفر کنید.

 

 

قطار سریع السیر حرمین عربستان سعودی (Haramain)

ساخت خط ارتباطی پرسرعت مکه به مدینه با طولی در حدود 450 کیلومتر از اوایل سال 2017 آغاز و در تابستان 2018 به بهره برداری رسید، وظیفه قطار سریع سیر این مسیر ریلی، جابه جایی زائران خانه خدا به مدینه نبی در زمانی کمتر از 2.5 ساعت با سرعتی معادل 349 کیلومتر در ساعت است. مسیری که قبل از آن با خودرو و از طریق جاده بین این دوشهر با مدت زمانی تقریبی 5 ساعت پیموده می شد.

 

قطار داچ بن، هفتمین قطار سریع جهان از کشور آلمان (DeutscheBahn ICE)

قطار زیبای داچ بن یکی دیگر از ساخته های سریع شرکت زیمنس به شمار می رود که با طراحی زیبا و بهره گیری از رنگ های قرمز و سفید، مسیر برلین به مونیخ را در سریع ترین زمان ممکن به هم متصل می کند، این قطار با سرعت 328 کیلومتر در ساعت از سال 2016 مورد بهره برداری قرار گرفته است و بخشی از برنامه بلندمدت DeutscheBahn برای اتصال مسیر فرانکفورت به لندن می باشد. 

 

شماره هشتم بازهم از آسیا، کوریل کی تی ایکس (Korail KTX)

قطار کوریل KTX، که از نظر سرعت با داچ بن آلمانی برابری می کند از سال 2004 در شبکه ریلی قطارهای پرسرعت کره جنوبی در حال خدمت رسانی ست و در آخرین بروزرسانی در بازی های المپیک زمستانی 2018 مسیر بین فرودگاه بین المللی اینچئون تا شهر ساحلی گانگونگ را طی و در نهایت در سئول پایتخت کره جنوبی متوقف می شود، این قطار فاصله 6 ساعته برای رسیدن به دامنه های اسکی PyeongChang را به کمتر از دو ساعت کاهش می دهد.

 

قطار یورو استار، ستاره سریع سیر انگلیسی  (Eurostar e320)

قطار یورواستار با سرعتی معادل 320 کیلومتر در ساعت در واقع یک بروزرسانی سراسری از سری e300 به شمار می رود که برای اولین بار در تاریخ 23 ساله این شرکت انگلیسی رخ داده است که نتیجه آن 20 کیلومتر افزایش سرعت و 15 دقیقه کاهش زمان سیر در مسیر 2.5 ساعته لندن به پاریس، بروکسل و یا آمستردام است. این قطار که مسافرانش را در مرکز شهر پیاده می کند با قیمت بلیطی معادل 70 دلار  به ازای هر نفر باعث تعجب شما در قبال کسانی که همچنان قصد دارند به این دو شهر با هواپیما سفر کنند خواهند شد.

 

تالیس، سریع، اما کهنسال (Thalys)

در انتهای لیست به قطار تالیس می رسیم، این قطار سریع سیر با پیشینه سرعتی در حدود 300 کیلومتر درساعت بیش از 23 سال است که در حال خدمات رسانی به مسافرین در مسیرهای اروپایی می باشد و همچنان خطوط ریلی آن در حال توسعه است. این قطار مسن ترین و در عین آخرین قطار سریع سیر لیست ده تایی ما به شمار می رود که ساخت آن توسط کشورهای آلمان، فرانسه، بلژیک و هلند صورت پذیرفته است.