اخبار

تغذیه مناسب در ماه مبارک رمضان در حین سفر

شرکت ریلی نورالرضا، یکی از مجموعه‌های حمل‌ونقل در سراسر کشور به شمار می‌آید که در تجهیز کلاس‌های مسافربری، ارائه بهترین خدمات و رعایت حقوق مسافران پیشگام است. یکی از خدمات این مجموعه، ارائه تغذیه مناسب در ماه مبارک رمضان در حین سفر می‌باشد که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با توجه به شروع ماه مبارک رمضان در کشورهای اسلامی، تمام مسلمانان اقدام به رعایت آداب این ماه مقدس و روزه‌داری می‌کنند. به همین دلیل، تغییرات بسیاری در رژیم‌های غذایی به وجود می‌آید و مسلمانان از اذان صبح تا اذان مغرب از خوردن و آشامیدن پرهیز می‌کنند. کاهش وعده‌های غذایی و همچنین اجتناب از تناول، باعث می‌شود تا مسلمانان توجهات ویژه‌ای به وعده سحری و افطار نموده و در این دو وعده، مواد غذایی‌ای جای دهند که قوا و آب بدن آنان را در طول روز و در حین گرسنگی تأمین نماید؛ بنابراین، سحری و افطاری مسلمان باید هر یک دارای ویژگی متفاوتی باشد. به طور معمول سحری روزه‌دار باید به گونه‌ای باشد که آب بدن وی را حفظ کرده و درعین‌حال مقوی بوده و مانع از ضعف جسمانی وی شود. بر اساس توصیه متخصصان تغذیه در وعده غذایی سحری نباید غذاهای شور، فرآوری شده (سوسیس و کالباس)، تند، پرنمک، پر قند و یا بیش از حد چرب سرو شود؛ زیرا، چنین وعده‌های غذایی باعث تشدید تشنگی کاذب در افراد می‌شوند. به همین دلیل، باید از مصرف غذاهایی همانند سیب‌زمینی سرخ‌کرده، مرغ سوخاری، حلوا و باقلوا اجتناب نمود. در مقابل، مصرف مواد غذایی حاوی نشاسته، سبوس، فیبر مانند میوه‌ها و سبزیجات باعث حفظ آب بدن و ممانعت از گرسنگی می‌گردد. در نتیجه توصیه شده است، موادی همچون ترکیبی از جوی دو سر و شیر، انواع لبنیات، برنج، چلو و خورشت (غیر چرب)، نان و برخی حبوبات (همانند عدسی و یا لوبیا) به عنوان سحری مورد استفاده قرار گیرد.

اما وعده غذایی مفید و مناسب برای افطار، با سحری متفاوت است. به طور عمومی،  افطاری وعده‌ای پیش از شام است که بر اساس توصیه متخصصان تغذیه، حداقل باید دو ساعت قبل از شام صرف گردد. یکی از اشتباهات رایج این است که برخی از روزه‌داران با تناول مواد غذایی بسیار سبک برای افطار، بدون وقفه زمانی به صرف شام می‌پردازند. به طور طبیعی باید حداقل یک ساعت میان افطار و شام فاصله زمانی وجود داشته باشد تا معده آمادگی لازم برای صرف شام را پیدا کرده و فشاری به این عضو حیاتی وارد نشود. در هر صورت، از پرخوری بیش از حد به عنوان افطار باید خودداری نمود؛ زیرا، پرخوری پس از ساعت‌ها خالی بودن معده می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌هایی شود. افزون بر پرخوری، مصرف نوشیدنی‌های خیلی سرد و یا خیلی داغ می‌تواند در ایجاد آسیب موثر باشد. استفاده از برخی پیش غذاها همانند آش رشته و یا سوپ اگرچه به عنوان افطاری مانعی ندارد؛ اما، محدودیت‌هایی دارا می‌باشد. این دو ماده غذایی هرگز نباید غلیظ باشند و همچنین زیاده‌روی در مصرف آن می‌تواند آسیب‌‌هایی را به همراه داشته باشد. بر اساس توصیه متخصصان تغذیه بهتر است از صرف غذاهای پرچرب و پرخوری بیش از حد پرهیز شود؛ زیرا، این کار باعث بی‌میلی به صرف غذا در سحری و در نتیجه ضعف بدنی در روز بعدی می‌شود. به همین دلیل، مصرف غذاهای کم چربی، کم قند، کم پروتئین و فیبردار همانند تکه‌ای سینه‌ی مرغ به همراه سبزیجات بخارپز می‌تواند بهترین مواد غذایی برای افطاری باشد. به علاوه مصرف نان و برخی از میوه‌ها در زمان افطار می‌تواند تأثیر مثبتی در حفظ آب بدن و ممانعت از ایجاد احساس گرسنگی داشته باشد.

برای آن دسته از عزیزانی که با توجه به مسافت سفر و موطن خود می توانند روزه داشته باشند، تغذیه صحیح و مناسب حین تردد در میان شهرها اهمیت بسیاری می یابد؛ زیرا، تحرک و فعالیت مسافر می‌تواند در تشدید تشنگی و گرسنگی روزه‌دار نقش حائز اهمیتی پیدا کند. با در نظر گرفتن این نکته، شرکت ریلی نورالرضا، بهترین مجموعه حمل‌ونقل ریلی در سراسر کشور، جهت حفظ سلامتی مسافران خود، اقدام به تهیه بسته‌های سحری و افطار زیر نظر متخصصان تغذیه نموده است. تمامی خدمات مسافری و ارائه بسته‌های تغذیه سحری و افطاری در تمام کلاس‌های خدماتی قطار پنج ستاره‌ی نور، اعم از پنج ستاره‌ی فرست کلاس، اکونومی، بیزینس کلاس و عادی ارائه می‌شود تا همراهان مجموعه نورالرضا ضمن سفر، خاطره‌ای بی‌بدیل از این همراهی داشته باشند. هم‌اکنون مجموعه ریلی نورالرضا از مبدأهایی همانند تهران، مشهد، شیراز، زنجان، اصفهان و قم همراه با صدها مسافر روزه دارد به سوی شهرهای گوناگون رهسپار می‌شود. مسافرانی که هر یک برای تمامی پرسنل قطار از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و با دریافت تغذیه مناسب در ماه مبارک رمضان یکی از بهترین سفرهای خود را در این ماه مقدس همراه با مجموعه ریلی نوالرضا تجربه خواهند کرد.

2 دیدگاه در “تغذیه مناسب در ماه مبارک رمضان در حین سفر

  1. imgbb.ir گفت:

    اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

  2. مهدی گفت:

    من بلیت قطار نورالرضا 4 ستاره مشهد تهران رو تهیه کردم. اصلا به نسبت قیمتش تعریفی نداشت. دیواره های داخل کوپه کنار تخت خیلی کثیف بود. برخورد مهماندار هم تعریفی نداشت. متاسفانه فقط افزایش قیمت بدون نظارت و افزایش کیفیت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 6 =